
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2.4 mm |
| Width | 2.3876 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 94 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1.16 A |
| DC Resistance (DCR) | 132 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1.5 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.55 A |
| Saturation Current | 1.55 A |
| Max Saturation Current | 1.55 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.16 A |
| Temperature Rise Current | 1.32 A |
| Max Length | 2.5 mm |
| Max Width | 2.5 mm |
| Min Length | 2.3 mm |
| Min Width | 2.3 mm |
Stock: 881
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08776
Ext.Price$0.08776
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08776 | $0.08776 |
| 10 | $0.07074 | $0.70740 |
| 50 | $0.06423 | $3.21150 |
| 100 | $0.05831 | $5.83100 |
| 500 | $0.05289 | $26.44500 |
| 1000 | $0.04797 | $47.97000 |
